Stomatologia estetyczna

Gabinety Famili Dent • Jarosław • Pawłosiów • Zarzecze

Zadbane, białe i równe zęby, a zatem także prawidłowy zgryz, niejednokrotnie stanowią zaledwie obiekt marzeń wielu osób. Natura bywa nieubłagana, a wraz z nią – genetyka oraz aspekty związane z codziennym stylem życia, takie, jak palenie papierosów, picie kawy, a nawet urazy mechaniczne. Te wszystkie czynniki mogą skutecznie oddalić nas od idealnego uśmiechu. Dopiero interwencja doświadczonego lekarza stomatologa może pozwolić nam cieszyć się pięknym uzębieniem.

Czym jest stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna to dziedzina, dzięki której możliwa jest poprawa wyglądu naszego uzębienia. Zabiegi z jej zakresu stają się coraz popularniejsze ze względu na ich dostępność oraz znakomite rezultaty, jakie pozwalają osiągnąć. Takie procedury, w tym skaling i piaskowanie, nie tylko poprawiają wygląd zębów, ale także chronią je przed rozwojem stanów chorobowych, takich jak odsłanianie szyjek zębowych.

Dentysta estetyczny

Stomatolog estetyczny może zaproponować poprawę wyglądu uzębienia za pomocą licówek. Są to nakładki na zęby, które nie pełnią funkcji leczniczej – ich zadaniem jest wyłącznie polepszenie wyglądu. Sprawdzają się między innymi przy diastemie. Mogą „zasłonić” zęby przebarwione lub takie, które ucierpiały w wyniku urazu.

Nakładkowe wybielanie zębów – jak przebiega?

Wybielanie zębów przy użyciu nakładek to długi proces, do którego należy się odpowiednio przygotować. Najpierw stomatolog musi upewnić się, że zęby pacjenta są w odpowiednim stanie do tego, by przeprowadzić wybielanie. W przypadku niewyleczonych zębów mogłyby pojawić się nieprzyjemne komplikacje i dolegliwości bólowe, gdyby preparat wybielający miał styczność z zepsutą tkanką. Jednak jeżeli lekarz zakwalifikuje pacjenta do zabiegu wybielania i zaproponuje opcję nakładkową, należy pobrać wyciski obu łuków zębowych. Wcześniej zęby powinny być oczyszczone, pozbawione osadu i kamienia nazębnego. Kamień tworzy swoiste zgrubienie powierzchni, dlatego może przyczynić się do tego, że wycisk nie będzie leżał idealnie na zębach i przylegał do nich.

Kiedy już lekarz stomatolog zaprosi nas po odbiór gotowych nakładek, poinformuje również o tym, w jaki sposób należy z nich korzystać. W przypadku wybielania nakładkowego należy codziennie aplikować żel wybielający na wewnętrzną stronę nakładek, a następnie zakładać je na zęby na kilka godzin – zazwyczaj od 4 do 8. Cały proces wybielania może potrwać nawet do 4 tygodni, dlatego wskazana jest cierpliwość. Jedynie dbałość o prawidłowe i dokładne przeprowadzanie wybielania może sprawić, że osiągnięte dzięki tej metodzie rezultaty będą zadowalające. To oznacza również, że na czas procesu oraz do 2 tygodni po jego zakończeniu należy zmienić swój sposób odżywiania na tak zwaną białą dietę. Obejmuje ona produkty w białych i jasnych barwach, takie jak mleko, korzeń pietruszki czy jasne pieczywo, które nie będą powodowały kolejnych przebarwień na zębach.

Inną możliwością wybielania zębów jest naświetlanie lampą. Wybielanie lampą Beyond to jednorazowy, bezpieczny zabieg przeprowadzany jedynie w gabinecie stomatologa. Lekarz aplikuje na zęby specjalny żel wybielający, a następnie pod wpływem zimnego światła lampy aktywuje jego działanie wybielające. Również w tym przypadku pacjent powinien przez kolejne 14 dni po zabiegu stosować tzw. białą dietę.

Bonding zębów

Stomatologia estetyczna oferuje możliwość poprawy wyglądu zębów przy zastosowaniu nieinwazyjnego zabiegu zwanego bondingiem. Jest on skutecznym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby delikatnie skorygować estetykę uzębienia bez ingerencji w szkliwo. Zabieg wymaga jedynie drobnych preparacji, a przy tym przynosi szybkie efekty. Lekarz poprawia drobne anomalie zębów przy użyciu żywicy kompozytowej. Dzięki sile adhezji tego rodzaju odbudowa kompozytowa trwale łączy się z powierzchnią szkliwa. Zabieg skutecznie likwiduje diastemę, szpary pomiędzy zębami, przebarwienia, odbudowuje lub maskuje drobne pęknięcia i ukruszenia korony zębowej. Aby jak najdłużej cieszyć się efektami zabiegu, pacjent powinien pamiętać o poddawaniu się regularnym zabiegom polerowania.

Efekty zabiegu

Opinie naszych pacjentów

Dlaczego my?
Podziel się swoją opinią
Umów wizytę