Protetyka stomatologiczna

Gabinety Famili Dent • Jarosław • Pawłosiów • Zarzecze

Piękne i zdrowe zęby niejednokrotnie stanowią marzenie wielu z nas. Jednak nie zawsze jego spełnienie bez interwencji medycznej może być osiągalne. Ze względu na mnogość szkodliwych czynników związanych ze stylem życia, takich jak picie kawy, palenie papierosów, czy urazy mechaniczne wizja idealnych zębów jeszcze bardziej oddala się od nas. Pojawia się na nich kamień nazębny, który bagatelizujemy i nie usuwamy regularnie w gabinecie stomatologicznym. Objętość kamienia zwiększa się, a wraz z nią zajmowany przezeń obszar w przestrzeniach międzyzębowych. Z czasem zaczyna odkładać się także w kieszonkach. To stanowi typowe preludium paradontozy. Szyjki zębowe odsłaniają się, a zęby przestają tkwić w nich stabilnie. Rozchwiane siekacze czy trzonowce z czasem kwalifikują się wyłącznie do usunięcia lub wypadają same. Co wtedy należy robić? Pacjenci szukają wówczas możliwości uzupełnienia utraconych zębów. Z pomocą przychodzi protetyka stomatologiczna, a wraz z nią – protezy zębowe.

Jakie są rodzaje protez zębowych?

W największym uproszczeniu protezy dzielą się na ruchome oraz stałe. Te pierwsze stanowią prawdopodobnie najpopularniejszy wybór wśród ludzi, którzy doświadczają całkowitej bezzębności, a z różnych względów nie chcą poddać się zabiegowi podniesienia dna zatoki szczękowej i wszczepienia implantów. Stworzenie protezy ruchomej poprzedza pobranie wycisku dziąseł pacjenta. Taka proteza musi nienagannie przylegać do dziąsła, ponieważ to w dużym stopniu eliminuje ryzyko zalegania resztek pokarmowych pod nią. Wypełnienie to jest wykonane z akrylu w dwóch kolorach: bardziej różowy imituje tkankę dziąsła, jasny natomiast odzwierciedla wygląd kości zęba. Innym rodzajem protezy ruchomej jest proteza szkieletowa, która opiera się na metalowych łukach podpierających konstrukcję. Pozwala ona uzyskać mniejsze obciążenie szczęki zwłaszcza podczas gryzienia i żucia, znacznie bardziej zbliżone do naturalnych zębów.

Innym rodzajem protez są uzupełnienia stałe. Te z kolei bazują na implantach stomatologicznych, które są wkręcane w wyrostek zębodołowy. Są to tytanowe lub ceramiczne „śrubki”, które po zaimplementowaniu mogą stanowić podstawę dla odbudowy korony zęba. Rzeczywiście umożliwiają rekonstrukcję utraconych zębów na kilka sposobów. Pierwszym są korony, czyli pojedyncze zęby, wykonane z tlenku cyrkonu, tytanu lub porcelany. Każdy materiał daje trwały rezultat, jednak odczucia z noszenia uzupełnień z poszczególnych komponentów różnią się znacząco. Najbardziej zbliżona do naturalnego zęba jest porcelana – jednocześnie stanowi najdroższą opcję. Kolejnym rodzajem protez są mosty protetyczne osadzone na implantach lub, w przypadku częściowej utraty zębów, na zębach filarowych, czyli odpowiednio oszlifowanych. Do protez zaliczyć można także licówki, czyli nakładki imitujące prawdziwe zęby.

W naszej Klinice uzyskanie doskonałych efektów estetycznych w kreowaniu uśmiechu umożliwia nam nowoczesne rozwiązanie protetyczne, jakim jest metoda skanowania komputerowego CAD/CAM. Użycie skanera pozwala na cyfrowe projektowanie i komputerowo wspomagane tworzenie uzupełnień protetycznych. Technologia ta wyróżnia się niezwykłą precyzją wykonania prac, tak aby doskonale pasowały do filaru i warunków jamy ustnej pacjenta. Ponadto cały proces jest dużo szybszy, gdyż nie wymaga wykonania standardowych wycisków. Warto zauważyć, że pacjent ma możliwość wglądu w proces komputerowego projektowania uzupełnienia, czyli może zobaczyć ostateczny efekt, jeszcze zanim otrzyma gotową pracę protetyczną.

Ile kosztuje proteza?

Całkowity koszt protezy jest zależny od wielu czynników. Cena leczenia implantologicznego wraz z odbudową pojedynczej korony może oscylować nawet koło 5 tys. zł. Koszt mostu protetycznego zaczyna się od 2 tys. zł i rośnie wraz z liczbą zębów w konstrukcji. Inaczej ma się sprawa w przypadku protez ruchomych. Koszt protezy akrylowej może wynosić kilkaset złotych, jednak nie powinien przekraczać 1 tys. zł. Cena protezy szkieletowej często sięga 1,5 tys. zł, ale dostępne są także mniej kosztowne opcje.

Efekty zabiegu
Cennik zabiegu
Korona porcelanowa cyrkonowa
1800 zł
Korona porcelanowo - metalowa
1400 zł
Korona tymczasowa wykonana przez technika (PMMA)
250 zł
Korona tymczasowa LuxaTemp
150 zł
Most tymczasowy LuxaTemp
200 zł
Naprawa korony lub mostu tymczasowego
100 zł
Licówka ceramiczna
1800 zł
Naprawa porcelany w moście lub koronie kompozytem po gwarancji
150 zł
Most adhezyjny za 1 punkt
1000 zł
Nakład Inlay/Onlay kompozytowy
1100 zł
Nakład Inlay/Onlay porcelanowy
1800 zł
Ściągnięcie starego mostu za pkt.
150 zł
Wkład koronowo – korzeniowy
500 zł
Proteza akrylowa
1200 zł
Proteza szkieletowa
2100 zł
Proteza FJP
2000 zł
Naprawa protezy akrylowej
300 zł
Wzmocnienie protezy siatką lub łukiem
300 zł
Dostawienie zęba lub klamry do protezy akrylowej
300 zł
Podścielenie protezy akrylowej
400 zł
Zatrzask lub zasuwa do protezy szkieletowej
800 zł
Szyna relaksacyjna lub deprogramator
800 zł
Szynowanie rozchwianych zębów
800 zł

Opinie naszych pacjentów

Dlaczego my?
Podziel się swoją opinią
Umów wizytę