Ortodoncja

Gabinety Famili Dent • Jarosław • Pawłosiów • Zarzecze

Piękne, równe zęby to niedoścignione marzenie wielu osób. Niestety istnieje seria czynników powodujących powstawanie niedoskonałości uśmiechu. Wśród wad wrodzonych wyróżnia się takie schorzenia, jak progeria, czyli wysunięcie silnie rozbudowanej żuchwy w przód lub diastema, będąca często spotykaną „przerwą” między siekaczami. Z kolei do wad nabytych można zaliczyć efekty błędów rodziców popełniane w okresie niemowlęcym ich pociechy, jak na przykład podawanie dziecku niewłaściwie wyprofilowanego smoczka lub nieodpowiednie układanie malucha do snu. Może się zdarzyć również, że dziecko w późniejszych etapach życia miewa tendencję do ssania kciuka – co też wpływa na ułożenie szczęki. Z pomocą przychodzi ortodoncja, czyli dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu.

Rodzaje aparatów stomatologicznych

Aparaty ortodontyczne można podzielić na stałe oraz ruchome. Te pierwsze nakładane są w gabinecie ortodontycznym, drugie natomiast możemy zakładać i zdejmować samodzielnie. Tradycyjny aparat stały złożony jest z łuku, a ponadto z klamerek oraz ligatur, czyli gumek. W takim aparacie praktycznie bezpośrednio do zęba zostaje przymocowany drut. Siła nacisku i naciągu jest regulowana w taki sposób, by cała konstrukcja wykazywała właściwości lecznicze i prostujące zęby.

Stałe aparaty lingwalne stanowią rozwiązanie coraz częściej wybierane przez ludzi. Dzięki swojej formie eliminują one nieestetyczny wygląd z zewnątrz. Rozwiązanie to nie powinno być wybierane przez osoby z naturalnie krótkimi zębami, dyskwalifikujące jest także występowanie chorób przyzębia. Warto pamiętać również, że ze względu na budowę, należy przyłożyć większą uwagę do dbałości o taki aparat. Istnieją także aparaty samoligaturujące, które wykorzystują mniejszą siłę nacisku na zęby.

Wśród aparatów ruchomych wyróżniamy rozwiązania takie, jak Brightalign lub Invisalign. Są to przezroczyste nakładki dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Należy zdejmować je do jedzenia. Nie są widoczne przy codziennym noszeniu.W naszej klinice wykonujemy oba rodzaje nakładek

Aparaty estetyczne

Interesującą opcją, którą również mogą wybrać pacjenci, są stałe aparaty estetyczne. Jak wskazuje ich nazwa, obejmują one element ozdobny. Ich budowa wskazuje na to, że są to stałe aparaty ortodontyczne, jednak są dużo mniej widoczne. Mogą być wykonane z szafiru lub porcelany – są wówczas mało widoczne, nie odróżniają się od naturalnych zębów. Taki aparat jest najczęściej wybierany przez osoby, które ze względu na charakter pracy nie mogą pozwolić sobie na to, by otoczenie wiedziało, że poddały się leczeniu. Aparaty estetyczne są skuteczne i funkcjonalne. Jednak ich zastosowanie wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami dietetycznymi: warto zrezygnować z picia kawy czy palenia papierosów, aby aparat nie uległ przebarwieniom.

Cennik zabiegu
Wizyta z pobraniem skanu pod modele diagnostyczne cyfrowe i sesja zdjęciowa
150 zł
Aparat ortodontyczny ruchomy
1000 zł
Wizyta kontrolna aparat ruchomy
100 zł
Aparat ortodontyczny stały - zamki metalowe
2000 zł
Aparat ortodontyczny stały - zamki Iconix
2400 zł
Aparat ortodontyczny stały - zamki estetyczne
2700 zł
Aparat ortodontyczny stały samoligaturujący - zamki metalowe
3000 zł
Aparat ortodontyczny stały samoligaturujący - zamki estetyczne
3500 zł
Wizyta kontrolna aparat stały 1 łuk/ 2 łuki
150/200 zł
Ekspander/rotator
600 zł
Retainer zdejmowany nakładkowy – za jeden łuk
450 zł
Retainer stały klejony – jeden łuk
250 zł
Podklejenie retainera stałego
100 zł
Usunięcie retainera stałego
200 zł
PAKIETY LECZENIA INVISALIGN
Zawiera (konsultacje, zdjęcia RTG, tomografię, skan jamy ustnej, plan leczenia)
Invisalign Express – 1 łuk/2 łuki
6500/7000 zł
Invisalign Lite – 1 łuk/ 2 łuki
9000/10000 zł
Invisalig Comprehensive
12500 zł
Invisalig Comprehensive First Faza 1/
9000 zł

Opinie naszych pacjentów

Dlaczego my?
Podziel się swoją opinią
Umów wizytę